Call for Entries

• Action/Adventure
• Animation
• Comedy
• Documentary
• Drama
• Fan Films
• Horror
• Mystery/Thriller
• Musicals
• Puppetry
• Science Fiction/Fantasy
• Student
• Web Series/Webisode
• Western
• Made in Georgia
• Review Only

barMission Statement

Our goal is to recognize filmmakers whose short films demonstrate their ability to produce well-crafted motion pictures.

bar


 

| Home | Rules | Entry Link | Festivals | Store | Judges | FAQ | Scoring | Awards | About | Contact |
In Recognition of Quality Filmcraft


See the program here.

Best of Show Winter 2021 Season!

BEST PICTURE: “ Resemblance” -Bethanne L. Weiss, Phillip Deems & Ylian Alfaro Snyder

BEST DIRECTOR: Kevin James O'Neill - “Resemblance”
BEST SCREENPLAY: Kevin James O'Neillt - “Resemblance”
BEST ACTOR: Jordan Woods-Robinson - “Resemblance"
BEST ACTRESS: Dani Blue - “Fabulous Phoebe”
BEST CINEMATOGRAPHER: Daniel Stilling - “Resemblance”
BEST EDITOR: Hunter Via - “Resemblance”
BEST SOUND DESIGN: Jamison Stalsworth - “Renaissance Man”
BEST MUSIC: Andrew Garraway - “Resemblance”

BEST PRODUCTION DESIGN: Ryan Rainey - "Resemblance"
BEST COSTUE DESIGN: Janice Fisher -
"Resemblance"
BEST VISUAL FX - Seth Deming & Anomaly Video - Sea Critter

----------------------------------------------------------------------

CATEGORY WINNING FILMS OF THE WINTER 2021 SEASON

BEST DRAMA: “Resemblance” - Bethanne L. Weiss, Phillip Deems & Ylian Alfaro Snyder
Award of Excellence: “Fabulous Phoebe” - Robbie Frazer
Award of Merit: "Breaking the Silence" -Seayoon Jeong, Robert Caudy, & Gema Interiano

BEST COMEDY: “Two Weeks Notice” - Marisa Hood & Melanie Thompson
Award of Excellence: "Smoot's" - Silas Borelly & Brian Duong

BEST DOCUMENTARY: “Renaissance Man” - Draft
Award of Excellence: "The Play That Never Opened" - Jim Winter & Steve Schepker

BEST MADE IN GEORGIA: "Cowboy Joe" - Jillian Walzer & Ty Donaldson
Award of Excellence: "Modern Warfare" - Becky Sowemimo
Award of Merit: "A Cthulhu Story" - Zhidong Yi

BEST SCI-FI/FANTASY: "Sea Critter" - Eric Smigiel, James Liakos & Scot Scurlock
Award of Excellence: "Compassion" - Betsy Pearl Cardwell & Jeff Corpening
Award of Merit: "Postcards" - Stan Freeman

BEST MYSTERY/SUSPENSE: "The Sleepless" - Kami Sadraei

BEST WESTERN: "Wasteland" - Ryan Johnston, Robyn Sturgis, Michael Muchnij & Alex Spiess

BEST PUPPETRY: "I Love Me" - Rodrick Blackman

----------------------------------------------------------------------

FILM AWARDS

AWARDS OF DISTINCTION
"Renaissance Man" - Draft
“Resemblance” - Bethanne L. Weiss, Phillip Deems & Ylian Alfaro Snyder

AWARDS OF EXCELLENCE
"Breaking the Silence" -Seayoon Jeong, Robert Caudy, & Gema Interiano
“Fabulous Phoebe” - Robbie Frazer
"Sea Critter" - Eric Smigiel, James Liakos & Scot Scurlock
"The Sleepless" - Kami Sadraei
“Two Weeks Notice” - Marisa Hood & Melanie Thompson
"Wasteland" - Ryan Johnston, Robyn Sturgis, Michael Muchnij & Alex Spiessn

AWARDS OF MERIT

"A Cthulhu Story" - Zhidong Yi
"Compassion" - Betsy Pearl Cardwell & Jeff Corpeninge
"Cowboy Joe" - Jillian Walzer & Ty Donaldson
"Dad, David & Danny" - Dr(Er) Azad Jain
"Endgame" - Patrick Stark, Chris Jones & Mark Cohent
"I Love Me" - Rodrick Blackman
"Modern Warfare" - Becky Sowemimo
"Postcards" - Stan Freeman
"Saying - Chapter 1" - Media Up Production
"Smoot's" - Silas Borelly & Brian Duong
"Song of Love" - Jiarui Guo
"Songbird" -Sarah Surh
"The Play That Never Opened" - Jim Winter & Steve Schepker