Call for Entries

• Drama
• Action/Adventure
• Comedy
• Science Fiction
• Horror
• Mystery/Thriller
• Documentary
• Animation
• Web Series

barMission Statement

Our goal is to recognize filmmakers whose short films demonstrate their ability to produce well-crafted motion pictures.

bar


 

| Home | Rules | Entry Link | Festivals | Store | Judges | FAQ | Scoring | Awards | About | Contact |
In Recognition of Quality Filmcraft


Best of Show Summer 2016 Season

BEST PICTURE: “My Luchador” - Chip White

BEST DIRECTOR: Shea Sizemore - “My Luchador”
BEST SCREENPLAY: Jordi Funtanet - “The Most Amazing”
BEST ACTOR: John Adrian Riley - “Mayfield”
BEST ACTRESS: Rachel Jeffreys - “My Luchador”
BEST CINEMATOGRAPHER: Jialiang He - “The Lottery”
BEST EDITOR: Benn Berkeley - “Eye of India”
BEST AUDIO: Patrick Dunnagan - “My Luchador”
BEST SOUNDTRACK: Bobby Tahouri - “This Modern Man is Beat”

-----------------------------------------------------------------------

AWARD WINNING FILMS OF THE SUMMER 2016 SEASON

BEST DRAMA: “My Luchador” - Chip White
Award of Excellence: "This Modern Man is Beat" - David J. Schroeder
Award of Merit: "Mayfield" - Zach Daulton

BEST COMEDY: “Spaghetti” - Peter Nizic
Award of Excellence: "Bridal Veils" - Mickie Banyas
Award of Merit: "Uncle Max" - Albert Fry, Jr.

BEST DOCUMENTARY: “Counter Histories: Rock Hill” - Frederick Taylor
Award of Excellence: "Tom: A Love/Hate Story" - Alan Harvey
Award of Merit: "Mechanical Riverfront Kingdom" -Clark Ashton

BEST HORROR: “Chateau Sauvignon: Terroir” - David E. Munz-Maire
Award of Excellence: "A Girl & Her Zombie" - Tim Richardson
Award of Merit: No Winner

BEST ANIMATION: "Green Light" - Seongmin Kim
Award of Excellence: "Agrinoui" - Alexis Chaviaras
Award of Merit: "Sisters" - David Chontos

BEST MYSTERY / THRILLER: - “Awakening” - Rolf Lindblom
Award of Excellence: "Sorry" - David Cone
Award of Merit: No Winner

BEST SCIENCE FICTION : “Rückkehr” - Rocco Ambrosio & Julian Curi
Award of Excellence: "Only Stars Will Remain" - Clemence Amiot
Award of Merit: "Time" - Kenneth McKinney

BEST ACTION / ADVENTURE: No Winner

BEST WEBISODE: No Winner

--------------------------------------------------------------------------

AWARDS OF DISTINCTION

“Mayfield” - Zach Daulton
“My Luchador” - Chip White
“The Lottery” - Leiqi Lin
“This Modern Man is Beat” - David J. Schroeder

AWARDS OF EXCELLENCE

“A Girl and Her Zombie” - Tim Richardson
“Awakening” - Rolf Lindblom
“Chateau Sauvignon: Terroir” - David E. Munz-Maire
“Counter Histories: Rock Hill” - Frederick Taylor
“Green Light” - Seongmin Kim
“Learning to Drive” - Roderick E. Stevens II
“The Most Amazing” - Jordi Funtanet

AWARDS OF MERIT

"Agrinoui" - Alexis Chaviaras
"Body Language Zon
e" - Kim Saarinen
"Boxes" - Jason Winn
"Brady's Lot" - Eric Hanson
"Bridal Veils" - Mickie Banyas
"Confessions" - Jonathan Hart
"Eye of India" - Benn Berkeley
"First Kiss" - Patrick O’Shea
"Guardian Angel" - Ralph Odierna
"It Had Wings" - Jim Haverkamp & Ellen Hemphill
"It's My Decision" - Lydia Cornell
"Mechanical Riverfront Kingdom" - Clark Ashton
"Nut Cracker" - David Pinkston
"Only Savage" - Ben Page
"Only Stars Will Remain" - Clemence Amiot
"Pushing" - Ryan LaPine
"Roller Coaster" - Bradley Hawkins
"Rückkehr" - Rocco Ambrosio & Julian Curi
"Sisters" - David Chontos
"Small Towns" - Dhimitër Ismailaj-Valona
"Sorry" - David Cone
"Spaghetti" - Peter Nizic
"The Boots" - Leah Cohen-Mays
"The Brutal Truth" - Patrick O’Shea
"The Phoenicians" - Chris & Maurice Micallef
"The Stories That Mark You" - Chris Zacarias
"The Wizard of Beale Street" - David & Susan Goudge
"Time" - Kenneth McKinney
"Tom: A Love / Hate Story" - Alan Harvey
"Touch the Sky" - Rosa "Toti" Baches
"Touching Mary" - Mel Mack
"Trip to Kagokiri" - Enato Isukul
"Uncle Max
" - Albert Fry, Jr.