Call for Entries

• Action/Adventure
• Animation/Puppetry
• Comedy
• Documentary
• Drama
• Fan Films
• Horror
• Mystery/Thriller
• Musicals
• Science Fiction/Fantasy
• Web Series/Webisode
• Made in Georgia
• Review Only

barMission Statement

Our goal is to recognize filmmakers whose short films demonstrate their ability to produce well-crafted motion pictures.

bar


 

| Home | Rules | Entry Link | Festivals | Store | Judges | FAQ | Scoring | Awards | About | Contact |
In Recognition of Quality Filmcraft


Best of Show Spring 2017 Season

BEST PICTURE: “Crab Trap” - Chip White, Vanna White and Jason McRae Smith

BEST DIRECTOR: Shea Sizemore - “Crab Trap”
BEST SCREENPLAY: Shea Sizemore - “Crab Trap”
BEST ACTOR: Danny Vinson - “Crab Trap”
BEST ACTRESS: Rebecca Koon - “Crab Trap”
BEST CINEMATOGRAPHER: Sean Cruz - “Baggage”
BEST EDITOR: James Perry - “Model Citizen”
BEST SOUND DESIGN: Dave Wilson - “Rainy Season”
BEST MUSIC: Jim Casella - “Filling In”

-----------------------------------------------------------------------

AWARD WINNING FILMS OF THE WINTER 2017 SEASON

BEST DRAMA: “Crab Trap” - Chip White, Vanna White and Jason McRae Smith
Award of Excellence: "Somewhere, Tomorrow" - André Siqueira & Eduardo Alves
Award of Merit: "Ten More" - Shayna Connelly

BEST COMEDY: “Typecast” - Adam Nies
Award of Excellence: "Model Citizen" - Jack Serino
Award of Merit: "Baggage" - Andi Behring, Trish Stanard & Jonathan Owens

BEST DOCUMENTARY: “Mary Crovatt Hambidge: Whistler, Wanderer, Weaver, Utopian” - Hal Jacobs
Award of Excellence: "All American" - Michael Ayjian & Stephen Skeel
Award of Merit: "420" - Colleen McCreanor, Amy Pollmann, Brynn Wilson & Marc Schneider

BEST HORROR: “Vexed” - Marc Cartwright
Award of Excellence: "Homesick" - Samantha Osburn
Award of Merit: NO WINNER

BEST SCIENCE FICTION/FANTASY : “Moth” - Storm Ashwood, Deb Morgan & Ciaren Jordan
Award of Excellence: "Amercon" - Michael Wright, Derek Sulek & Alexandra Finfer
Award of Merit: "The Bridge" - Dewayne & Lawayne Bontrager, Ken & Heather Feinberg

BEST ACTION / ADVENTURE: "Noble Creatures" -Jeremy D. Hill & Daniel Lafrentz
Award of Excellence: NO WINNER
Award of Merit: NO WINNER

BEST WEBISODE : “Mr. Lockjaw Prequel Episode 1” - Byron Conrad Erwin & Justin Craig
Award of Excellence: NO WINNER
Award of Merit: NO WINNER

BEST MYSTERY / THRILLER: "Rainy Season" - Vanessa Ionta Wright, Samantha Kolesnik
& Stephanie Wyatt
Award of Excellence: "Moth" - Storm Ashwood, Deb Morgan & Ciaren Jordan
Award of Merit: "Rebirth" - Anirudh Pisharody

BEST ANIMATION: No Winner

-----------------------------------------------------------------------

FILM AWARDS

AWARDS OF DISTINCTION

“Crab Trap” - Chip White, Vanna White and Jason McRae Smith

AWARDS OF EXCELLENCE

"All American" - Michael Ayjian & Stephen Skeel
"Baggage" - Andi Behring, Trish Stanard & Jonathan Owens
"Filing In" - Bradley Hawkins
"Kill Jar" - Brian Landis
“Mary Crovatt Hambidge: Whistler, Wanderer, Weaver, Utopian” - Hal Jacobs
"Model Citizen" - Jack Serino
“Moth” - Storm Ashwood, Deb Morgan & Ciaren Jordan
“Mr. Lockjaw Prequel Episode 1” - Byron Conrad Erwin & Justin Craig
"Rainy Season" - Vanessa Ionta Wright, Samantha Kolesnik
"Somewhere, Tomorrow" - André Siqueira & Eduardo Alves
"Ten More" - Shayna Connelly
"The 99th Encounter" - Jikai Xie
“Typecast” - Adam Nies

AWARDS OF MERIT

"420" - Colleen McCreanor, Amy Pollmann, Brynn Wilson & Marc Schneider
"Amercon" - Michael Wright, Derek Sulek & Alexandra Finfer
"Battle of the Brides" - JohnRoss Hawkins
"Brain Robbers in Love" - Debbie Hess
"Collide" - Rebecca Paez & Grant Johnson
"Dana’s Story" - A.L. Smith
"Do You Like Peacocks?" - Mary Clay Fields, Louise Washer & Karen Balliet
"Exonerated" - Jake Sheets & Adam Maksoud
"Geek Story" - Joshua Davis
"Greenwood" - Brandon Robinson & Chyna Robinson
"Homesick" - Samantha Osburn
"I Love New York" - Vanessa J. Weiss
"Journey Notes" - Ipnotica Productions
"Kobalt Elektra" - Leigh Dehaney
"Korean Dog Meat Exposé" - James Hyams
"Last Days" - James Lyones, Michele Baldwin & Fame Little
"Mantra" - Mike Berge & Dyani Rejae
"Mata Hari" - Anlezia Moné & Marli Visser
"Moth" - Storm Ashwood, Deb Morgan & Ciaren Jordan
"Noble Creatures" - Jeremy D. Hill & Daniel Lafrentz
"Pheromone" - Murad Aliyev & Aydin Salimov
"Positive Hell" - Joan Shenton
"Principles" - Larissa Merriman & Robert Berg
"Rebirth" - Anirudh Pisharody
"Resisting Rest" - Andrew Bourne
"Searching" - Ramona King, Julia Lee Romero & Vivian Nesbitt
"Seventy" - Robert Belinoff
"She Loves Me, He Loves Me Not" - Alexandre Mermaz
"Spaceman" - Christopher Oliva, Andrew Stegmeyer, Caitlin Morris & Nick Schmidt
"Texican" - Allyson West & Angela Rockstroh
"The 30th of May" - James William Theres & Chris Windfield
"The Bacon Addict" - Amanda Young & Jonathan Schaade
"The Bridge" - Dewayne Bontrager, Lawayne Bontrager, Ken Feinberg & Heather Feinberg
"The Bridge" - Connie M. Florez & Ken Monroe
"The Earth Is Flat" - Kasha Fauscett & Samuel Wickey
"The Forever Woods" - John Jamilkowski
"Vexed" - Marc Cartwright & Baker Chase Powell